Miód bardzo często jest wykorzystywany w kuchni – do posłodzenia herbaty, przy różnych wypiekach, stanowi idealny dodatek do deserów, koktajli, jabłek w cieście lub sałatek owocowych. Jest też nieodłącznym składnikiem piernika, miodownika, ale też śledzi z miodem. Poza swoimi walorami smakowymi jest też bardzo zdrowy i może pomóc w 1 popularnej dolegliwości.

Dobroczynne właściwości miodu

Regularne spożywanie miodu ma wiele zalet, między innymi pomaga on w obniżeniu cholesterolu i cukru we krwi. Eksperci z kanadyjskiego uniwersytetu znajdującego się w Toronto przeprowadzili badania, których wynik pokazał, że pszczeli nektar wpływa korzystnie na poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi. Pierwsze pozytywne rezultaty działania na organizm zaczynają się już po kilku godzinach. Najlepiej jest sięgać po surowy miód jednokwiatowy, np. koniczynowy czy akacjowy. Okazuje się, że zaledwie 2 łyżeczki miodu dziennie pomogą pokonać wysoki cholesterol.

Nie są to jednak jedyne zalety tej substancji zrobionej przez pszczoły. Miód wzmacnia także organizm, działa antybakteryjnie, leczy przeziębienie i przyspiesza gojenie ran. Ma również działanie detoksykujące.

W jaki sposób najlepiej jest spożywać miód?

Miód można spożywać bezpośrednio z łyżeczki – pamiętajcie jednak, żeby oblizanego sztućca nie wkładać jednak z powrotem do słoiczka, ponieważ enzymy z naszej śliny mogą sprawić, że zacznie on fermentować.

Możecie również wymieszać go z ciepłą wodą, jednak nie może być ona gorąca (taka, która ma temperaturę wyższą niż 65 stopni Celsjusza). W ten sposób miód może stracić wiele swoich prozdrowotnych właściwości.