Jeśli dokuczają wam często bóle stawów i kręgosłupa, możecie zasięgnąć porady u swoich bliskich. Babcie i prababcie często wykorzystywały na takie okazje liście chrzanu. Okłady z tego warzywa są znane ze swoich kojących właściwości. Szybko poczujecie ulgę. Jeśli jednak domowe sposoby zawiodą lub przynoszą ulgę tylko na krótko, skontaktujcie się z lekarzem. Liście chrzanu i jego korzenie nie są lekiem, a jedynie doraźnym, domowym remedium. 

Liście chrzanu - sposób na stawy znany od wieków

Z wiekiem pojawiają się różne dolegliwości. Jako seniorzy pewnie nieraz mieliście do czynienia z bólami reumatycznymi czy tzw. korzonkami. Zanim sięgniecie po specjalistyczne maści czy staniecie w kolejce w swojej przychodni, sprawdźcie o wiele tańszy sposób na te problemy. Znajdziecie go we własnej lodówce lub w ogródku czy też na polu.

Chrzan rośnie niemal wszędzie - wystarczy mu ciężka i wilgotna ziemia. Nie ma zbyt wielu wymagań. Poznacie go po podłużnych, (nawet do 100 cm), owalno-jajowatych i pofalowanych liściach, które zwężają się w długi ogonek i rosną w charakterystycznych dużych kępach. Roślina kwitnie na biało, a jej kwiaty mają małe, delikatne płatki. Po jej wyrwaniu zobaczycie wydłużony, smukły korzeń w kremowym kolorze.

Chrzan jest pysznym dodatkiem nie tylko do kanapek czy mięsa. Zewnętrznie stosuje się zarówno starte na papkę liście chrzanu, jak i jego korzenie. Jego piekący smak zawdzięczamy olejkom eterycznym. Działają one przeciwbólowo, a jednocześnie rozgrzewająco - co na pewno nieraz odczuliście również w trakcie jedzenia.

Jak robić okłady z liści chrzanu?

Najprostszym, a jednocześnie najmniej czasochłonnym sposobem na stawy na okłady z liści chrzanu. Umytymi i osuszonymi liśćmi wystarczy obłożyć obolałe miejsca, zabezpieczyć bandażem i pozostawić na kilka-kilkanaście godzin. Następnie skórę należy umyć wodą z mydłem, a liście w razie potrzeby wymienić na świeże. W tym czasie dolegliwości bólowe powinny znacznie się zmniejszyć. 

Liście chrzanu możecie też zmiażdżyć w moździerzu lub zblendować na przeciwbólową papkę. Tak przygotowane ułóżcie na kawałku gazy, a następnie zawińcie ciasno bandażem, by pozostały na swoim miejscu. Taki opatrunek należy jednak zmienić po kilku godzinach - zadziała też nieco szybciej i bardziej intensywnie niż liść w całości. 

Jeśli zależy wam na czasie i wygodzie, użyjcie korzenia chrzanu. Zetrzyjcie na tarce 1/4 jego długości i wymieszajcie go na gęstą papkę z 1 łyżką wody. Rozsmarujcie cienko papkę na kawałku gazy lub wacika i przyłóżcie na 3 minuty. Skórę posmarujcie wcześniej olejem, by zmniejszyć ryzyko podrażnienia. Przy wrażliwej, alergicznej skórze, zanim zastosujecie liście chrzanu czy pastę z korzenia, wykonajcie wcześniej próbę na niewielkim fragmencie skóry. Jeśli pojawią się objawy uczulenia, lepiej postawić na inne, łagodniej działające sposoby.